Media o Festiwalu20.08 Poznan.Gazeta   Echo Miasta 20.08  Echo Miasta 23.08  Gazeta.pl 24-30.08  Metro 20.08  Metro 23.08

G3os Wielkopolski  Gazeta  GazetaKoniński Dom Kultury

Poligrodzianie na bulwarze Tekst: Andrzej Dusza, zdjęcie nadesłane przez organizatora Wesele rosyjskie, bo w tym roku pod takim hasłem odbędzie się Festiwal Sztuki Ludowej organizowany przez Towarzystwo "Poligrodzianie" z Poznania, będzie trwało aż sześć dni. A jak przystało na wschodnie wesele najpierw muszą odbyć się przygotowania.

Tańce i śpiewy rozpoczną się w Koninie na Bulwarze Nadwarciańskim, 23 sierpnia br. Zakończą 26 sierpnia w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie oraz w Lusowie, w gminie Tarnowo Podgórne, z udziałem autentycznej pary młodej, studentów Politechniki Poznańskiej Marty Grudziak i Radosława Korca. Patronami wydarzenia są między innymi Koniński Dom Kultury i portal kulturalnykonin.pl

Wesele rosyjskie - to hasło wywoławcze VI Festiwalu Sztuki Ludowej. Jego organizatorem jest Towarzystwo "Poligrodzianie" z Przeźmierowa. Towarzystwo zostało założone w 2004 roku. Zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o ludowej twórczości artystycznej Polaków i innych narodów oraz stwarzaniem warunków do nawiązania i utrwalenia więzi międzyludzkich. Wspiera ich w tym dziele European and Folk Culture Organisation. W dorobku mają już zorganizowanie na ludowo wesel łowickiego, kaszubskiego, krakowskiego, kurpiowskiego i węgierskiego. W tym roku będzie szóste wesele: rosyjskie.

W weselu rosyjskim udział zapowiedziały zespoły z Białorusi, Bułgarii, Czech, Turcji, Irlandii, Rosji, Hiszpanii, Łotwy i Francji. Pokazy weselnych obyczajów rozpoczną na Bulwarze Nadwarciańskim, 23 sierpnia o godzinie 19. Potem będzie rynek w Gnieźnie, Politechnika Poznańska w Poznaniu (tu gwiazdami sceny World Music będą "Kapela ze Wsi Warszawa"oraz "Chłopcy Kontra Basia",finaliści trzeciej edycji Must Be The Music).

Finał wesela 26 sierpnia - Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie oraz Lusowo, gmina Tarnowo Podgórne. Wykonawcy VI Festiwalu Sztuki Ludowej gwarantują najwyższy poziom. To zespoły znane na wielu scenach europejskich, z ogromnym doświadczeniem i dorobkiem scenicznym. Wystarczy najpierw zajrzeć na stronę internetową organizatorów festiwalu http://festiwal.poligrodzianie.pl/a najlepiej przyjść 23 sierpnia na koniński Bulwar Nadwarciański.

 

SzreniawaGniezno