VI edycja Festiwalu Sztuki Ludowej – Wesele Rosyjskie.

Galeria

Media o Festiwalu

 

20.08 Poznan.Gazeta   Echo Miasta 20.08  Echo Miasta 23.08  Gazeta.pl 24-30.08  Metro 20.08  Metro 23.08

Głos Wielkopolski  Gazeta  Gazeta

Podziękowania

Hiszpania

Witam
Chciałabym podziękować za zaproszenie do waszego festiwalu; było nam bardzo miło występować na waszą scenę. 
Susana Raso - duet Liarman

Białoruś

Dear M-me Marzenna Biegala-Howorska, Director,
 
Ensemble Gramnitsy in Belarus now.
 
Thank you for the excellent organization of the festival and our staying in Poznan! Thank you also for your friendly attitude to our Ensemble Gramnitsy!
It was a wonderful week of multicolored artistic creation, social meetings and youthful energy in beautiful Poland! All of the members of our Ensemble Gramnitsy received a lot of positive emotions and really creative satisfaction.

It was a pleasure to meet you and it was an honor for us to participate in your festival!

With kind regards,

Sincerely yours,
Vladimir Zenevitch,
Artistic Director of Ensemble Gramnitsy.

 

VI Festiwal Sztuki Ludowej,
20.08.2012 - 26.08.2012

Kulminacyjnym wydarzeniem będzie WESELE ROSYJSKIE
z udziałem autentycznej Pary Młodej, studentów Politechniki Poznańskiej
Marty Grudziak i Radosława Korzec

25.08.2012 godz. 20:30 - Centrum Wykładowo Konferencyjne Politechniki Poznańskiej, ul. Piotorowo 2

WYSTAPIĄ:
gwiazda sceny World Music Kapela ze Wsi Warszawa oraz
Chłopcy Kontra Basia finaliści trzeciej edycji Must Be The Music,

 

Program Festiwalu :

23.08.2012 godz. 19:00

      Bulwar Nadwarciański w Koninie - koncert zespołów

24.08.2012 godz. 19:00

      Rynek w Gnieźnie - koncert zespołów

25.08.2012 godz. 15:00 do 24:00

      Centrum Wykładowo - Konferencyjne Politechniki Poznańskiej, Poznań, ul. Piotrowo 2
           - warsztaty, pokazy, koncerty

26.08.2012 godz. 11:30 do 18:00

       Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie
           - koncerty festiwalowe i Wesele Biskupińskie

26.08.2012 godz 13:00 do 21:00

       Lusowo - Gmina Tarnowo Podgórne
           - koncerty festiwalowe i Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych

Zespoły 2012

Zespół ludowy “Gramnitsy” – Białoruś

Studencki zespół ludowy „Gramnitsy” został założony w 1994 przez Wydział Sztuki Ludowej na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki. Zespól składa się z kapeli (skrzypce, flet, rura, akordeon, białoruskie cymbały, gitary) , śpiewaków i tancerzy. “Gramnitsy” grają i śpiewają tradycyjną białoruską muzykę oraz we współczesnej aranżacji. Główną osobliwością zespołu jest białoruski tradycyjny sposób wykonania. „Gramnitsy” występowali w Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Francji, Niemcach, Polsce, Ukrainie i Rosji.

http://www.youtube.com/user/gramnitsy

Zespół ludowy „Zharava” – Bułgaria

Dziecięco-młodzieżowy zespół ludowy „Zharava” został założony w październiku 1999 roku. W ciągu 10 lat swojego istnienia zespół zdobył bogate doświadczenie i dobrą sławą. Na repertuar składają pieśni i tańce z różnych regonów Bułgarii. „Zharava” jest laureatem dużej ilości narodowych i międzynarodowych festiwali. Chór wygrał pięć pierwszych nagród oraz osiem Grand prix. Zespół występował we Francji, Grecji, Turcji i Rosji oraz często pojawia się w telewizji Bułgarskiej..

http://www.myspace.com/zharava

Dziecięcy zespól ludowy ”Javornicek” – Czechy

Dziecięcy zespól ludowy Javornicek z miasta Brno został założony w 1958 roku. Zespól głownie zajmuję się kulturą regionu Walachia, częściowo Brno i Horacko. Zespól składa się z czterech różnych grup tanecznych podzielonych zgodnie z wiekiem uczestników od 4 do 18 lat. “Javornicek” jest jednym z największych zespołów ludowych w Czechach, który reprezentuje kraj na setkach festiwali i koncertów w całym świecie.

www.javornicek.cz

http://www.youtube.com/watch?v=_MEmXVb6iTY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=u7Rc0ApJ5v0&feature=related

 

Şişli Municipality Tuana Folk and Art Club – Turcja

Zespół artystyczny Tuana został założony w 2002 roku w stolicy Turcji, Ankarze. Składa się z 80 tancerzy. Zespól obrał za cel pracę na rzecz rozwoju tańców ludowych i Kultury tureckiej i osiągnął na tym polu duży sukcesy. Zespół ma w swoim programie tańce ludowe o autentycznym i stylizowanym wyglądzie. Tancerze ćwiczą tance ludowe, tance współczesne, przechodzą kursy z techniki tańca i rytmu. Zespól Tuana jest bardzo popularny w Turcji i odwiedził ze swoim programem koncertowym wszystkie części kraju.

www.worldfolklore.com www.tuanaistanbul.com

Irlandia

Organizacja została założona w 1971 roku. Jest niezarobkową państwową organizacją skierowaną do promocji Irlandzkiej Kultury w kraju i za granicą. Od czasów swojego powstania zapewniła szkolenia dla więcej niż 5000 tancerzy i organizowała ponad 250 międzynarodowych festiwali, reprezentując Irlandię w 28 krajach.

Zespół ludowy “Rossichy” – Rosja

Zespół ludowy “Rossichy” został założony w 1985 roku w Kaliningradzie. Koncerty zespołu są wyróżniane dzięki niepowtarzalnemu sposobowi wykonania, wiedzy, zrozumieniu muzyki oraz pieśni ludowej. Unikalne programy teatralne dają widzowi możliwość zapoznania się z rosyjskimi świętami, obrzędami i tradycjami. Zespół ludowy “Rossichy” jest laureatem krajowych i międzynarodowych festiwali. W 2000 roku został nagrodzony prestiżową nagrodą regionalną „Priznanie” w zakresie muzyki.

http://www.rossichy.ru/history.html

Duet „Liarman” – Hiszpania

Duet „Liarman” - Susana Raso (śpiew) i Lukasz Gaszler (gitara) – debiutował na VII Nocy Kulturalnej w Częstochowie (26 czerwca 2010). Od tego momentu duet podróżuje i gra w Polsce na zamkach, jarmarkach, muzeach, festiwalach folkowych, wernisażach i imprezach plenerowych. W repertuarze są stare pieśni hiszpańskie, galicyjskie, utwory z repertuaru Tuna ( muzyczne zespoły studenckie, które powstały w Hiszpanii w Portugalii pod koniec XVI wieku ) oraz utwory o charakterze folk-rockowym. Utwory śpiewają po hiszpańsku, galicyjsku, polsku i angielsku.

http://liarmanduet.wordpress.com

 

lotwa

 

Zespół folklorystyczny „Turki” - Łotwa

Zespół folklorystyczny „Turki” został utworzony w roku 1979. Zespół liczy sobie 27 członków. Zespół łączy ludzi z różnych pokoleń. Najmłodszy ma 4 lata, a najstarsza z uczestników niedawno obchodziła swoje siedemdziesiąte ósme urodziny. Zespół występuje na Łotwie, oraz wiele razy brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Baltica” . Chętnie prezentują siebie i folklor łotewski również za granicą. Występowali w takich krajach jak: Litwa, Białoruś, Ukraina, Estonia, Polska i również Anglia.

Orkiestra Dęta z Noyal-Muzillac - Francja

Orkiestra Dęta z Noyal-Muzillac jest jedną z wizytówek kulturalnych swojego regionu. Początki zespołu sięgają jeszcze czasów II Wojny Światowej, kiedy to uświetniał swoimi występami lokalne święta i uroczystości. Jako datę założenia uznaje się rok 1948, w którym to pojawia się pierwsza publikacja o Orkiestrze z Noyal-Muzillac w Dzienniku Urzędowym. Od samego początku swojego istnienia zespół przyciąga do siebie młodzież, która dzięki grze na instrumentach nie tylko rozwija swoje umiejętności muzyczne, ale również rozbudza wrażliwość na sztukę. Właśnie dzięki takim postaciom jak François CHESNIN, czy Karim BENAMARA, którzy prowadzili Orkiestrę Dętą z Noyal-Muzillac może ona poszczycić się tak wieloletnią historią. Aktualnie prowadzona jest przez Gabriela DE CARVALHO, która może poszczycić się uznaniem i wieloma nagrodami dla swojego zespołu.

francja