Podsumowanie

Czy ktokolwiek z nas, w pędzie życia, zastanawia się nad swoją tożsamością? Czy pielęgnujemy tradycję? Czy wiemy dlaczego, słysząc ludowe zaśpiewy, mimowolnie rwą się nam nogi do tańca? No i właściwie dlaczego jedni zwą ziemniaka pyrą, a drudzy kartoflem? Na wszystkie te dylematy nie starcza nam głowy, czasu i sił…a powinno, bo pojęcie tradycji jest jednym z najważniejszych, często pomijanych, wpływających na naszą osobowość, zagadnień. Każdy region, miejscowość, wieś, w końcu rodzina, ma swoje odrębne rytuały.

Dlaczego by więc nie pielęgnować czegoś co nas określa, dzięki czemu jesteśmy tacy wyjątkowi? W dobie hamburgerów, gier komputerowych i randek na czacie rozprawka na ten temat wydaje się być śmieszna. Jednak gdyby zastanowić się bardziej, to przecież tradycja, folklor, regionalizm- nadal funkcjonują. Nie w czystej formie, nie w codziennym języku, nie w zachowaniach ludzi, ale w sztuce. Te trzy hasła stanowią inspirację, przewijają się w pracach młodych, zdolnych, którzy nie zapomnieli i nie chcą zapomnieć kim są, lub dopiero odkrywają swoje pochodzenie. Co raz to więcej folkowych nut, rękodzieła, ludowego design’u i miejsc, w których można się tym wszystkim zachłysnąć. Takim miejscem, a właściwie inicjatywą, na kilka sierpniowych dni stał się Europejski Festiwal Sztuki Ludowej. Organizatorzy imprezy- Towarzystwo Poligordzianie- postawili na promocję regionów świata, chcąc wskazać różnice, które nie miały dzielić a budować tolerancję i podobieństwa, które wpływały na poczucie wspólnoty. Opierając się na muzyce, tańcu i designie, czyli współczesnych formach przekazu inspirowanych folklorem, postanowili udowodnić, że tradycja jest nieodłącznym elementem człowieczeństwa.

W dniach 24- 30 sierpnia, na terenie województwa wielkopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Miasta Poznania, grupy wokalno- taneczne z Francji, Szwecji, Włoch, Rosji, Węgier i Polski, będące uczestnikami Festiwalu, prezentowały barwny program artystyczny oparty na tradycyjnych pieśniach i tańcach swoich krajów. Jednak, to tylko cząstka atrakcji, które niósł ze sobą ten wyjątkowy projekt. By skłonić młodych ludzi do refleksji nad swoimi korzeniami w sposób łatwy i ciekawy, wyżej wspomniane zespoły, wieczorami, w poznańskich klubach- KontenerART i W Starym Kinie- wraz z mieszkańcami miasta, brały udział w ludowych jam session i folk party, a w dzień uczestniczyły w seminariach poruszających problemy kultury i tradycji. Punktem kulminacyjnym okazał się być dzień 28.08, słoneczna niedziela. Wtedy to właśnie Ewelina Graczyk i Patryk Nowacki powiedzieli sakramentalne tak, by później bawić się do białego rana na ludowo. Pierwszy raz w Polsce, na terenie Centrum Konferencyjno- Wykładowego Politechniki Poznańskiej odbyło się Wesele Międzynarodowe, z udziałem autentycznej Pary Młodej, tym razem w obrządku węgierskim. Widowisko było rekonstrukcją prawdziwego dziewiętnastowiecznego weselicha z regionu Węgier- Öcsteny . Za oprawę artystyczną odpowiadał zespół folklorystyczny „Bogar Istvan”.Goście weselni mogli uczestniczyć w zwyczajach przedślubnych i poślubnych, a także próbować tradycyjnych dań, podziwiać pokazy ginących zawodów, rękodzieła i mody. Weselnikom przygrywały znakomite kapele folkowe- Apolonia Nowak & Swoją Drogą Trio, Vidlunnia i Kapela Brodów. Wszystkie atrakcje Festiwalu były darmowe, co tylko przysłużyło się imprezie. Choć to piąta, jubileuszowa edycja, organizatorzy po raz pierwszy pokazali wielopłaszczyznowość zjawiska. Można więc śmiało powiedzieć, że to nowy i dobrze zapowiadający się punkt w kalendarzu letnich imprez, które warto co roku odwiedzać. Może dzięki takim inicjatywom, kolejnym razem, zasiadając do stołu zastanowimy się czy jemy twarożek, czy też gzik i nauczymy się rozróżniać melodię Krakowiaka od Oberka..?

Media o nas:

Film z festiwalu:

Film można obejrzeć w serwisie YouTube

Foto

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer

Aktualności

Europejski Festiwal Sztuki Ludowej - miejsce prezentacji regionów Zjednoczonej Europy, ich dziedzictwa kulturowego, dorobku artystycznego oraz produktów i wyrobów, dzięki którym są rozpoznawalne na bogatej w różnorodności współczesnej mapie świata. Ideą Festiwalu jest szeroko pojęta promocja regionów - od popularyzacji rękodzieła i tradycji regionalnych do współczesnych form i dziedzin twórczości.

W dniach 24- 30 sierpnia 2011 na terenie Województwa Wielkopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Miasta Poznania odbyła się jubileuszowa, piąta, edycja Europejskiego Festiwalu Sztuki Ludowej.

 

W 2011 roku gośćmi Festiwalu były grupy artystyczne:

Ramowy program festiwalu (wstęp wolny!):

Punktem kulminacyjnym imprezy była inscenizacja pierwszego Międzynarodowego Wesela z udziałem autentycznej Pary Młodej. W tym roku uroczystość odbywała się w obrzędzie węgierskim w dniu 28.08.2011 o godz. 17.30 przed gmachem Centrum Konferencyjno-Wykładowego Politechniki Poznańksiej, ul. Piotrowo2.

Pliki do pobrania:

O zespołach:

The Créa’Danse Company - Francja
Zespół został założony przez Claire Gattet w 1999 roku. Składa się on z 8 tancerzy którzy używają tańca współczesnego jako środka wyrazu artystycznego. Zespół zbiera doświadczenie występując w takich miejsach jak lotnisko we Frankfurcie, Plac Czerwony w Moskwie, pokład łodzi, pola, jaskinie i wiele innych nietypowych miejsc.

 

Folklore-Ensemble "Lenok" - Rosja
Zespół folklorystyczny "Lenok" został założony w 1976 roku. Zespół pielęgnuje południowo-rosyjskie śpiewy, tradycje, zwyczaje i gry. Zespół składa się z 28 osób (grupa wokalna, grupa instrumentalna, liderzy zespołu). Założycielami są Tamara i Wasyl Bychkovs. Wiele uwagi w pracach zespołu ma zbieranie i zachowania rosyjskiej historyczne tańce. Członkowie zespołu grają na tradycyjnych ludowych instrumentach takich jak: akordeon, psalterium, skrzypce, rogi, zhaleykas, rury, bałałajki i krajowe instrumenty perkusyjne. Pieśni i tańce zespołu są przepełnione pasją i emocjami. Tradycyjne stroje zespołu wykonane są przez jego członków. Zespół "Lenok» uczestniczy w festiwalach i konkursach między innymi w Czechach, Niemczech, Gruzji, Ukrainie,Białorusi, Włoszech, Belgii, Finlandii, Polsce. Zespół folklorystyczny "Lenok" jest członkiem EFCO (Europejskiej Kultury Ludowej Organizacji).

 

"Bogar Istvan" - Öcsteny - Węgry
Zespół założył Bogar Istvan w 1931 roku. Założyciel zespołu był nauczycielem, który nie tylko dbał o tradycję ale przekazywał ją młodszym pokoleniom. Aktualnie zespół ma 50 członków. Zespół miał wiele przedstawień w przeciągu ostatnich 70 lat, między innymi w takich krajach jak: Niemcy, Włochy, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Chorwacja, Turcja, Czarnogóra, Serbia, Rumunia.

 

Zespół Pieśni i Tańca "KORTOWO" - Polska
Z.P.i T. "KORTOWO" jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. Historia powstania zespołu sięga lat 50-tych kiedy to grupa studentów postanowiła powołać grupę taneczną kultywującą polski folklor. Od początku istnienia zespół działał przy swojej uczelni, która wśród wielu instytucji popierających działalność artystyczną "KORTOWA", jest jego największym opiekunem i mecenasem. Od lat "KORTOWO" czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Poprzez taniec i muzykę wiernie odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy. Tancerze prezentują program w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. Wieloletni dorobek "KORTOWA" jest dziełem wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki i tańca, którzy przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza artystycznego zespołu. Repertuar Z.P. i T. "KORTOWO" jest bogaty i zróżnicowany. Zespół przedstawia tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka i oberka, widowisko (we fragmentach) z regionu warmińskiego "Zapusty" oraz pieśni i tańce ludowe z terenów niemalże całej Polski, a wśród nich obrazki sceniczne z regionów: Kurpi Zielonych, Lublina, Kujaw, Rzeszowa, Krakowa, Podhala, Łowicza, Opoczna oraz Śląska. Od 55 lat "KORTOWO" reprezentuje Polskę na wielu koncertach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Zespół podejmuje się również innych form tanecznych. Rokrocznie latem bierze udział min. w Mazurskich Nocach Kabaretowych w Mrągowie, gdzie tańczy do znanych przebojów estradowych. Zespół jest laureatem wielu festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą. Za swoją działalność artystyczną był też wielokrotnie honorowany i nagradzany.

 

Lunds Studenters Folkdanslag - Szwecja
Zespół gościł w takich krajach jak: Dania, Finlandia, Niemcy, Polska, Czechy, Holandia, Belgia, Francja, Szwajcaria, Austria, Włocy, Węgry. Estonia, Łotwa Rosja, USA i wielu innych.

 

Gruppo Folk "Giuseppe Moffa" - Włochy
Zespół Tańca Ludowego “G. Moffa” od ponad 30 lat prezentuje tańce i muzykę bazując na własnej tradycji, kładąc nacisk na badania dziedzictwa kulturowego w celu jego odkrywania i propagowania. „G. Moffa” powstał w połowie XIX wieku ale rozwiązany został podczas okresu wojennego. Ponownie założony został w 1972 zapożyczając nazwę od nazwiska wybitnego mieszkańca miasta Riccia, prawnika żyjącego na przełomie wieków XIX i XX - Giuseppe Moffa. Pasjonat muzyki i tradycji pozostawił dużą spuściznę kulturową, na której bazuje Zespół. Przez wszystkie lata Zespół, dołączając do UFI (Italian Folk Union), zwiększał swoją aktywność. 21.02.2001 powstała płyta Radici di un popolo”, prezentująca najpopularniejsze pieśni prezentowane przez Zespół. Po wieloletniej owocnej współpracy z organizatorami tradycyjnego festiwalu winobrania, w 2005 roku „g. moffa” zorganizował pierwszą edycję międzynarodowego festiwalu RICCIAFOLKFESTIVAL, z uczestnikami z Meksyku, Łotwy, Serbi, Turcji, Węgier, Argentyny, Kolumbii, Polski, Paragwaju itp. W 2006 roku Zespół gościł Ambasadora Kolumbii we Włoszech Mr. Luis Camilo Osorio. Jako tradycyjny i autentyczny nośnik folkloru regionalnego, ZTL „g.moffa” jest obecnie jedną z najbardziej cenionych organizacji kulturalnych nie tylko w Molise, ale całych południowych Włoszech.

 

 

Zespół Folklorystyczny Mali Poligrodzianie - Poznań - Polska
Zespół Folklorystyczny ‘Mali Poligrodzianie’ powstał przy Zespole Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej ‘Poligrodzianie’ w 1985 roku. Liczy około 40 młodych tancerek i tancerzy w wieku 6–13 lat. W programie zespołu obok tańców narodowych znajdują się tańce regionalne wielkopolskie, śląskie, szczyrzyckie i żywieckie przedstawiane w oryginalnych strojach. W przygotowaniu tańców i przyśpiewek wykorzystywane są autentyczne źródła, możliwie najbardziej zbliżone do „korzeni” polskiego folkloru, wydobywając charakter i sposób zachowania właściwy dla danego regionu oraz typowy skład instrumentalny. ‘Mali Poligrodzianie’ z powodzeniem uczestniczą w wielu prestiżowych festiwalach zagranicznych m. In. W Belgii, Danii, Kanadzie, Grecji, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Korei Południowej, we Włoszech i na Litwie. Żywiołowe występy ‘Małych Poligrodzian’ pełne są spontaniczności i radości tancerzy oraz solistów wokalnych

.