Aktualności

Europejski Festiwal Sztuki Ludowej - miejsce prezentacji regionów Zjednoczonej Europy, ich dziedzictwa kulturowego, dorobku artystycznego oraz produktów i wyrobów, dzięki którym są rozpoznawalne na bogatej w różnorodności współczesnej mapie świata. Ideą Festiwalu jest szeroko pojęta promocja regionów - od popularyzacji rękodzieła i tradycji regionalnych do współczesnych form i dziedzin twórczości.

Festiwal odbył się w dniach 18 - 25 sierpnia 2010.

Udział wzięły zespoły z:

Koncerty odbyły się:

  • 19 sierpnia godz. 19:00 - 20:00 - Stary Rynek Poznań
  • 20 sierpnia godz. 19:00 - Rynek Gniezno
  • 21 sierpnia godz. 17:00 - Wolsztyn
Punkt kulminacyjny każdego z przedstawień stanowiła rekonstrukcja wesela greckiego w wykonaniu
Attica Folklore & Cultural Association 'POLYDENDRI'
  • 22 sierpnia 11:30 - 22:00 - Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie
    występy połączone z VII edycją Wesela Regionalnego "Wesele Kurpiowskie 2010"
  • 23 sierpnia 09:00 - Poznań Rektora PP - spotkanie z władzami i wymian aupominków

Pliki do pobrania:

Media o nas:

 

O zespołach:

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Wilenka" - Wilno- Litwa
Wilenka istnieje od 1971r. Aktualnie zespół zrzesza ponad 100 młodych artystów w kilku grupach wiekowych. „Wilenka” niejednokrotnie podbijała serca publicznosi występami za granicą i na rodzimych scenach. Zespół był wyróżniany na różnych prestiżowych festiwalach i konkursach. Szczególnie szczyci się wyróżnieniami uzyskanymi na XIV Festiwalu Zespołów Kresowych w Mrągowie (Polska), oraz na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Wesele Kurpiowskie” w Kadzidle (Polska).

 

Mezőcsát Népiegyütte - Węgry
Zespół Mezőcsát Népiegyüttes świętuje w tym roku swoją 60-rocznicę założenia zespołu. Powstał on na przełomie lat 1948-1950. Składał się z licznej ilości tancerzy i był dumą wsi. Teraz do Mezőcsát Népiegyüttes należy dużo młodych ludzi, którzy studiują i pracują. Część grupy uczyła się tańca w Egressy Benjamin Elementary School. Z okazji 60-lecia zespół wyszukuję stare fotografie i jakiekolwiek informacje od założycieli, gromadzi również materiały i zdjęcia pozwalające szerzyć dobrze ich kulturę i pokazywać autentyczne tańce węgierskie. Ciągle pracują nad nowymi i lepszymi choreografiami i ogólnym wyglądem estetycznym zespołu. Reprezentują swój folklor w wielu miejscach na świecie.
Attica Folklore & Cultural Association 'POLYDENDRI' - Grecja
Attica Folklore & Cultural Association 'Polydendri' jest grupą prezentującą grecki folklor, muzykę oraz taniec. Składa się ona z 200 członków. Są w niej tancerze amatorzy w różnych grupach wiekowych od 7 do 50 lat. Towarzystwo Kultury 'Polydendri' jest członkiem Międzynarodowej Rady Tańca (CID) UNESCO i reprezentuje swój tradycyjny taniec w festiwalach folklorystycznych w różnych miejscach w Grecji oraz za granicą. Jest to mieszana grupa składająca się z około 30 osób. Dorośli tancerze w tradycyjnych kostiumach wykonują greckie tańce z Attyki oraz z innych regionów geograficznych Grecji. W zespole oprócz osób dorosłych tańczą również dzieci. Zespół specjalizuje się w prezentacji tradycyjnego greckiego wesela i organizowaniu seminariów dotyczących kultury greckiej. Nauczycielem zespołu jest Pan Yiannis Gantzias, absolwent Uniwersytetu Narodowego w Atenach. Posiada on duże doświadczenie w nauczaniu tańców i muzyki greckiej. Ostatnio zespół brał udział w festiwalach w: Mesolloggi Aitoloakarnanias, na wyspach Spetses, wyspach Salamina, w Atenach, Varnie (Bułgaria 2002), na Teneryfie (Hiszpania 2003), w Festiwalu Morza śródziemnego na Sardynii (Włochy 2004), w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Nicei (Francja 2005), w Sharm el Sheikh (Egipt 2006), Porto (Portugalia 2007), Pradzea (Republika Czeska 2008) oraz Maladze (Hiszpania 2008) w Międzynarodowym Kongresie Tańca (CID-UNESCO), gdzie zebrał najlepsze komentarze.
Zespół Folklorystyczny Mali Poligrodzianie - Poznań - Polska
Zespół Folklorystyczny ‘Mali Poligrodzianie’ powstał przy Zespole Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej ‘Poligrodzianie’ w 1985 roku. Liczy około 40 młodych tancerek i tancerzy w wieku 6–13 lat. W programie zespołu obok tańców narodowych znajdują się tańce regionalne wielkopolskie, śląskie, szczyrzyckie i żywieckie przedstawiane w oryginalnych strojach. W przygotowaniu tańców i przyśpiewek wykorzystywane są autentyczne źródła, możliwie najbardziej zbliżone do „korzeni” polskiego folkloru, wydobywając charakter i sposób zachowania właściwy dla danego regionu oraz typowy skład instrumentalny. ‘Mali Poligrodzianie’ z powodzeniem uczestniczą w wielu prestiżowych festiwalach zagranicznych m. In. W Belgii, Danii, Kanadzie, Grecji, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Korei Południowej, we Włoszech i na Litwie. Żywiołowe występy ‘Małych Poligrodzian’ pełne są spontaniczności i radości tancerzy oraz solistów wokalnych.

Foto

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer